GENÇ YETENEKLER GÜNÜ

Ataşehir Belediyesi 4. Uluslararası Klasik Müzik Festivali “Genç Yetenekler Günü”nde Ekin Karadaş ve Nova Quartet’ı MSKM’de ağırlandı.

Ekin Karadaş
Ekin Karadaş 2003’te Ankara’da doğdu. Piyanoya 7 yaşında Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı’nda başlayan Karadaş, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Özel Kanguru Müzik Kursu’nda piyano eğitimine devam etti. 2013-2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuarı’na tam zamanlı olarak girmeye hak kazandı Ekin Karadaş önce Öğr. Gör. Zeynep Yamantürk’ün, ardından Prof. Gülden Gökşen’in sınıfında eğitim görmeye başladı. 2015 yılında Prof. Vincenzo Balzani’nin, 2017 yılında Prof. Ayami Ikeba’nın, 2019 yazında ise Uluslararası Kaş Masterclassı adı altında Gökhan Aybulus’un ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. 2016 yılında 11. Uluslararası Pera Piyano Festivali Yarışması’nda “Jüri Teşvik Ödülü”ne layık görülen Karadaş, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından teşekkür belgesi ile onurlandırıldı. EKİN KARADAŞ PİYANO RESİTALİ 12 2017 yılında Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda ‘’üçüncülük ödülü’’ ve tekrar aynı yıl içerisinde İtalya’da yapılan Val Tidone İnternational Piano CompetitiUon’da ‘’birincilik ödülü’’ aldı. Ekin Karadaş geçtiğimiz yıl içinde Pera Piyano Festivali yarışmasında ve 4. Mozart Akademi Uluslararası Piyano yarışmasında “mansiyon” ödüllerini almaya hak kazandı. Azerbaycan’da düzenlenen CaspiArt Yarışması’nda kendi kategorisinde ve Oda Müziği kategorisinde “birincilik ödülü” , Emuse Uluslararası Müzik Yarışması’nda yine Oda Müziği kategorisinde “üçüncülük ödülü”, 2019’un Nisan ayında katıldığı Adana Uluslararası Rhapsody Piyano Yarışması’nda da yine “üçüncülük ödülü” aldı. Çok sayıda solo performans sergileyen ve oda müziği grubu Vita Trio ile çeşitli konserler veren Ekin Karadaş, Nisan 2018’de ilk resitalini verdi. Karadaş hâlen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Gülden Gökşen’in sınıfında eğitimini sürdürüyor.

 PROGRAM

J.S.BACH                                  French Suite No:1 re minor BWV812

                                                                   - Allemande

                                                                   - Courante

                                                                   - Sarabande

                                                                   - Menuet 1-2

                                                                   - Gigue

A.SCRJABİN                          Etude Op.42 No:3 fa# minör

 F.LİSZT                                 Transcendental Etude S.139 No:1

 W.A.MOZART                     K397 Fantasia re Minor

 GLİNKA/BALAKİREV          ‘’The Lark’’

A:BABİROV                          Prelude&Scherzo

 

NOVA QUARTET
Oda müziği serüvenine 2018 yılında trio olarak başlayan topluluk, üyelerinin genç olmasına rağmen kısa zamanda büyük başarılara imza attı. Azerbaycan’da düzenlenen 5. CaspiArt Uluslararası Sanat Yarışması Oda Müziği kategorisinde “birincilik ödülü”, Yunanistan’da düzenlenen Muse 2019 Uluslararası Müzik Yarışması Oda Müziği kategorisinde “üçüncülük ödülü” almaya hak kazandı. Topluluk, çocuklara klasik müziği sevdirmek adına çeşitli okullarda eğitim konserleri verdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı kapsamında düzenlenen Oda Müziği konserlerinin yanı sıra Nova Quartet bugüne kadar çok kez sahne aldı. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber, daha kapsamlı bir repertuar çalışmak ve yeni eserler öğrenmek adına topluluklarını büyütmeye karar verdiler ve kuartet oldular. Nova Quartet geçtiğimiz aylarda ilk konserini yine bir eğitim konseri olarak Düzce’de verdi. Bu yıl için çeşitli birçok konsere ve yarışmaya hazırlanan Nova Quartet Oda Müziği eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Gülden Gökşen’in sınıfında sürdürüyor.

Buse Aksel – Keman
Ayça Gökdeniz - Viyolonsel

Özge Koruk – Viyola
Ekin Karadaş - Piyano NOVA QUARTET

PROGRAM

F. MENDELLSOHN                                     Piano Qurtet Op.1 No:1 do minör

                                                                              - Allegro vivace

                                                                              - Adagio

                                                                              - Scherzo/Presto